M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

Lines that are parallel have the same slope or else no slope.
Which of the following represent a geometric sequence? Check all that apply. After hip surgery, your doctor tells you to walk 5 minutes a day. Each day therea
(143(5) + 67)5 ___________
The sun, a star at the center of our solar system, is made mostly of hydrogen and helium. Which word or phrase is an appositive in the sentence? 1.)a star 2.
Who was the first person on EARTH?
Why did the narrator's father toss his Christmas presents on the floor?
Psychologists vary in agreement on the validity of __________. A
Genetic variability is the most important result of what
The cost of a disability is not generally a burden to the disabled person because it is fully funded by the government. true or false?
Which types of lifts require spotters?