brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

The correct personal protective equipment can help prevent falls. Who is responsible for paying for it
Which one of these numbers is not like the others 21, 15 ,6 ,16, 27
Pete's pest control charges a one-time evaluation fee and a monthly service fee. The total cost is modeled by the equation y = 150 + 55x. Which statement repres
Please help! Why did people have to learn how to make clothes and build shelter?
What was the reaction of many Arabs to the creation of Israel?
Fragments of volcanic rock and ash that build up to form cinder cones are known as A. melting rocks. B. rising magma. C. pyroclastic flows. D. pyroclastic
Solve x²=121 (4 points) 60.5 -11 11
a 52-newton bird feeder is tied to s cord which is attached to a tree branch describe the tension force of the rope
What does Lady Macbeth do to keep suspicion from falling on her and her husband?
Really need help on this