mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

When computing the caloric composition of food, one must remember that carbohydrates contain calories per gram, fats contain calories per gram and protein conta
A 80°C la presion de vapor del benceno (C6H6) es de 1 atm. Calcula la cantidad de hexano (C6H14) que debemos añadir a 200g de benceno para que su presion de vap
What occurs in endothermic reactions? a) Heat energy is absorbed. b) Water is produced. c) Oxygen is produced. d) Heat energy is released.
please give me a pen,,(passive form)​
What is the meaning of vulnerable
How many combinations of pennies, nickels, and/or dimes are there with a total value of 35 cents?
List a function that's it's own inverse
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME!!!
Suppose that you move from a Suppose that you move from a town near the ocean to a town in the mountains. To what atmospheric changes would your body need to ad
A quadrilateral that has its opposite sides equal and its angles, not a 90 is called: a. deltoid b. parallelogram c. rectangle d. square e. trapezoid