aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

21=cd+e solve for d ( please help!!)
determine the number of significant figures in the following numbers. 0.02
Consider a graph of the equation y = −3x + 4. What is the y-intercept? 4 −4 3 −3
On a certain map 1.25 inches represents 20 miles. Long wood and mill town are 5 inches apart on the map. What is the actual distance between longwood and Millto
When given an algebraic expression involving subtraction, why is it best to rewrite the expression using addition before identifying the terms?
Which contains 3 significant figures. A. 5.0x10^2 B. 500 C. 0.001 D. 1.00x10^-3 E. 0.00100 F. 395
Need help Identify three solutions of the graph shown
If a room requires 12.3 square yards of carpeting, what is the area of the floor in units of ft2? (3 ft = 1 yd)
Vertical structural members that exterior wall sheathing and siding may be attached to are called:
What is meant by the terms composition and structure when referring to matter?