moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

What role does sarcasm play in Pride and Prejudice? How does its role differ from that of irony? How do both sarcasm and irony affect your understanding of the
How many atoms of carbon are in a single molecule of sugar?
What effect does the volta at the beginning of the sestet have on this sonnet?
Congress declares a person to be guilty of a crime without having been given a trial this is an example of
The Declaration Of independence and the Gettysburg address share which common theme? A. Freedom B. Taxation C. Slavery D. Security
using evidence from the text, how do you expect the newspaper’s readers to have responded to the news of Lincoln’s assassination?
PLEASE HELP GEOMETRY!! The area of sector AOB is  20.25 pi ft^2. Find the exact area of the shaded region.
If you were analyzing DNA sequences of various species, how would you know who is most closely related to whom?
Claire says the area of a square with a side length of 100 centimeters is greater than the area of a square with a side length of 1 meter. Is she correct? Expla
One important way in which banks make economic growth possible is by