alytzyy8 alytzyy8
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lori purchased 3 lbs of chicken for $3.87. How much did she pay per pound of chicken.

Respuesta :

Aboveblue03
Aboveblue03 Aboveblue03
  • 03-02-2021

Answer: $ 1.29

Step-by-step explanation: 3.87 / 3 = per pound price

Answer Link
mayparke65
mayparke65 mayparke65
  • 03-02-2021

Answer:

$1.29 per pound

Step-by-step explanation:

You have to divide $3.87 by 3

(Sorry if that is not a good enough explanation)

Answer Link

Otras preguntas

para quitar el polvo: para pagar las compras: para cocinar: para probarse la ropa: para hacer planes: para arreglar cosas: para llevar las compras: para
Which of these is a simple sentence? I forgot my homework at home, and my father had to bring it to me. Jennifer went on vacation for two weeks, so she will not
What do you have to do to each side to solve 5x < 20? Solve 5x < 20. ✏️Show your work
what is inside a fat cell
What systems keep something inside them the same temperature (either hot or cold) without using electricity?
How are glycogen and starch similar
Which of these statements best explains how the Five Tribes changed because of outside influence? A. The tribes often resisted assimilation but adopted many new
how did the Cherokee get their name?
How can a student use the diagram to calculate the atomic mass for the helium atom
Within the lesson, the following statement was made: “College and university professors have a high degree of autonomy.” Which of the following can you infer is