jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

how grand Coulee dam effected us today
When 3.00 moles of hydrogen molecules and 1.50 moles of oxygen molecules react, they form 3.00 moles of water according to the reaction below. How many grams of
What prompted the Roman patricians to compromise with the plebeians when the plebeians seceded from Rome?
The ratio boy to girl in me.baker social studie class is 2 to 3 if there are 30 total students in class how many girls are in the class than boy
HURRY!!! NEED ANSWER NOW!!!! (Select all that apply)Choose from the following list the organic compounds that are manufactured within the cytoplasm. fatty acids
Which point on the x-axis lies on the line that passes through point C and is parallel to line AB? (1, 0) (0, 1) (0, 2) (2, 0)
A water tank is being drained at a steady rate. The initial level of the water in the tank was 5.5 feet. The graph below shows the water level over time as the
Just need help with one of them.
What languages are spoken by most people in Central Asia?
Tonya used to smoke a cigarette now and then. In the last few months, she started smoking a lot more cigarettes than she used to. Which consequence is she at ri