mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following satisfies this graph?
Help me asappp w this question
What reaction to the postwar era does hemingway’s passage convey? excitement of the spirit of rebirth and renewal rejection of technology and acceptance of natu
The passage of the civil rights act of 1964 marked the realization of the main goals of the.
Read the excerpt from “Take the Tortillas Out of Your Poetry.” My friend had concluded that if he took his language and culture out of his poetry, he stood a be
what are the reasons behind the different rituals of different castes/ethnic groups ​
At the beginning of the summer, sarah has $250. she takes a summer job and saves $150 per week. felicia has $1,650 at the beginning of the summer. she travels d
Best Buy sells a flat-screen high-definition TV for $700. Best Buy marks up the TV 45% on cost. What is the cost and dollar markup of the TV?
Read the excerpt from “Take the Tortillas Out of Your Poetry.” My friend had concluded that if he took his language and culture out of his poetry, he stood a be
In paragraph (2), the mention of “snow white” is an example of ____________.