pitu6ph3ep
pitu6ph3ep pitu6ph3ep
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?

Respuesta :

vojudy85
vojudy85 vojudy85
  • 04-02-2021

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

26 cents a nugget

Step-by-step explanation:

I just did 5.20 divided by 20.

Answer Link

Otras preguntas

One winter, a group of students measured snowfall totals at their school. This chart shows how many inches of snow the students measured each month How much tot
what's the answer for this question​
5 moles of oxygen gas is equal to how many grams?
Any Answers and explanation to this?
6th grade ela help me pleaseee
How much should you invest at 4.8% compounded continuously to have $5000 in 2 years?
HELP TIMED----AND NO BOTS WITH /BIT A segment which goes through two points of a circle is a … Arc Chord Diagonal Radius Secant
38 3 If p - q is true, thenq - p is false.​
After long-run adjustments, a purely competitive market achieves Group of answer choices productive efficiency but not necessarily allocative efficiency. alloca
who was the american commander who was able to sign a trade agreement with Japan in 1854? a) matthew c. perry b) luke perry c) perry como