samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

The value of Sara's new car decreases at a rate of 8% each year. Write an exponential function to model the decrease in the car's value each month.
Which of the following describes President Nixon's Vietnamization policy? Build-up of U.S. troops to win the Vietnam War. Increase of trade with North and Sout
Refer to the exhibit. how do you display the popup window to show the additional device information?
Which statement is true about the function f(x) =
Annie leibovitz is known for her photographs in which area? select one: a. landscapes b. photojournalism c. portraits d. product photography
Please help help help
What is the minimum internal cooking temperature and holding time for prime rib?
A 12-foot by 15-foot patio is increased by placing a stone border around the patio. The width of the border is the same all around the patio.The perimeter of th
Which verb correctly completes this sentence? Daniel _________ hablar español y francés. conoce saben sabe conocen
A brick is resting on the surface of a flat board. as one end of the board is slowly raised, what change, if any, is there in the normal force exerted on the b