Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

how much does 1 1/4 pounds of turkey that cost $2.85 per pound cost

Respuesta :

Dexterous
Dexterous Dexterous
  • 02-11-2016
Answer: $3.56, since one pound is $2.85, 1/4 is .25 (as a decimal). Then .25x2.85=$0.71+$2.85=$3.56
I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

How many fontanelles does a newborn​ have, and when do they​ close? chap 8?
Without graphing, determine whether A(5,1) B(1,0), C(3,3) lie on the same line.Explain your reasoning (I'm brain dead and this is worth 60 point if answer)
What is the solution to x^2-8x+18=0 when written in the form a+or-bi?
A quantitative variable that has a finite or countable number of values is called
The number of calories in Swiss cheese varies directly with the weight of the cheese. There are about 200 calories in 50 grams of Swiss cheese. Willie are 70 gr
true or false? all real numbers are classifed as either rational or irrational
I NEED HELP PLEASE! (EASY) (3x-5)^2 -(2x+1)^2 =24
In a work-out facility, there are two racks with 40 towels per rack. on tuesday, there were 30 towels in use, on wednesday 50, and on thursday 25. what fraction
Which concept dates back to the magna carta and king john's recognition of the rights of nobles?
In the third stage of kohlberg's stages of ethical reasoning, a person is focused on meeting the expectations of his friends and coworkers and how something wil