angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

Which substance does not obey the Lewis octet rule? a. O₂ b. NO c. CO d. N₂ Can anyone explain this one for me?
Why was Emmeline Pankhurst significant?
what does diametor mean?
How do you divide. Please help I can't remember.
if log28 = log4 +logx what is the value of x
State whether the following is an example of inductive reasoning or deductive reasoning You have a summer job as a mechanic’s helper. The mechanic asks you loos
which is an example of a physical change* metal rusting*silver tarnishing* water boiling* paper burning
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the what
Solve: K= 2(11 - k) + 14
Who established a school for navigation?