tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Helppppppppppppppppppp I’ll mark you brainlist don’t respond if you’re going to put something random I will report you :)
What is another name for performance anxiety? Stage fright Low self esteem Stuttering Confidence
Complete the sentence! Organisms in an ecosystem compete for _____. (Select all that apply). A : shelter B : water C : food D : space
Which statement is NOT true about the Caribbean Basin? A. The area is geologically diverse B. The region is rich in marine life C. Spanish is spoken in all the
Why the pulse is clearer in wrist than in ankles?
I will give you brainliest and 5 star and thanks if its correct
What is the value of x? x = [ ? ]
Which explorer extended France's influence in the Americas through his establishment of Quebec? Samuel de Champlain Vasco da Gama Robert de La Sall
Evaluate the following if x = 2, y= 3, and z = 10. xyz =​
Please help!!! (Look at photo)