tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Energy in most ecosystems must flow through autotrophs because ______.
394.6 divided by 9 using compatible numbers to estimate the quotient?
In 1853, the United States paid Mexico $10 million for the southwestern part of New Mexico and the area in Arizona south of the Gila River in a deal known as th
When is it necessary for citizens to rebel against their government?
a family went out to dinner and the bill was $113. If they want to leave a 19% tip, how much tip should they leave?
What is the greatest number which can be made using each of the digits 5,3,1,4,7?
restaurant etiquette dictates that you should leave a 15% tip for the server if the service is acceptable. If that is the case, how much should you tip if your
Why did railroads have a greater impact on American society than did canals and steamboats?
How do I sprain my wrist easily without falling? You may say I'm crazy but my wrist is supper weak/tired and hurts and swells doctors say nothing wrong but I ne
Is the german word 'schule' (meaning school) masculine, feminine or neutral?