bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 7 toys is 294 find the cost of 2 toys

Respuesta :

josephhaynes123456 josephhaynes123456
  • 04-03-2021

Answer: 84

Step-by-step explanation:

1) 294 ÷ 7 = 42

2) 42 × 2 = 84

Answer Link

Otras preguntas

Are the underlined words an adjective phrase or an adverb phrase? I wrote an essay about the origins of American folk music. a. adjective phrase b. adverb phr
The function of laws in the United States is to establish and enforce _____ that apply to everyone in society. Answer social norms financial norms advanced sta
What is the main purpose of the nervous system?
7. Find the volume of the above cylinder. Use 3.14 for pi. 1356.48 cu. cm 432 sq. cm 452.16 cu. cm 226.08 cu. cm
These two governments colonized most of the area in south america Great Britain Portugal Spain the United States
what were two diseases that europeans brought to the new world that killed american indians
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
Device management is the process of managing (???????) devices
will cell theory ever become the law of cells?
Which part of a reflex arc would connect a sensory neuron from the face and neck to a motor neuron in a lower section of the spinal cord?