memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

jessica runs 8 feet per second, debbie runs 637 ft in 49 secs, katie runs 1 mile in 511 secs and tony runs 550 ft in 1 min. Who runs the fastest?
Would anyone be willing to help me with geometry?
50501.00 Scientific notation
What's the difference between ttheme central ideas?
Unobstructive research differs from other survey research in that a. It's often employed to Everly the effects of social programs B it can be carried on withou
how can knowledge of medical terminology help with scheduling appointments correctly the first time.
bee + ant= 10, ant - bee = 8, ant × bee= ?
Please any one have a clue on this one? Really need help on this
A fisherman can row upstream at 5mph and downstream at 10mph he started rowing upstream until he got tired and then rowed downstream to his starting point how f
Primary sources..... A. Interpret and analyze other primary sources B. Analyze computer and internet sources C. Provide firsthand testimony of direct evidence