nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

What is the quotient of 787/2 then estimate
How does the case, Brown v. Board of Education, tie into civil rights? Explain.
What happens to a mirror when a ray is directed at it
1. Historical Events that contributed to the Army JROTC? 2. How is JROTC different today than 100 years ago?
2.Which events were most responsible for causing the South to secede?
Rob colored 1/4 of a rectangle. What is another way to name 1/4?
A train moved at a speed of 90 miles per hour for 2hours and then slowed down to 72 miles per hour. A) Find the total number of miles the train traveled. B) Cal
what is the definition to emperialism?
3/28 of the animals are birds. 4/15 are birds of prey. What fraction of the animals are birds of prey.
How did the U.S. Constitution solve a problem created by the Articles of Confederation? a It gave the president control of the legislature. b It gave the presid