person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

is the original climax community in an ecosystem more likely to be restored after a natural disturbance or a human-caused disturbance?
Why should you use a control during an experiment? to help maintain order to provide a greater certainty that the observed results are not by chance to keep dat
What is the antonym for the word actuate
Is 3/4 less than 3/8
What is the shaking or sliding of Earth’s surface called?
solve each system using substitution x=-2y=1 x=y-5
Evaluate the expression when a = 4. 2a^3 A. 14 B. 24 C. 128 D. 512
What is 72% as a fraction and decimal
How did mutinies affect the French and Russian army?
Select three events from the list of five given below - one showing isolationism, one showing intervention, and one showing imperialism . Using complete sentenc