mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

environmental science is the study of ______.A.) everything that surrounds an organismB.) toxins in the airC.) the living things that affect an organismD.) the
Help with spanishhhhh
Three more than twice the sum of a number and half the number equals 105. Which equation models this relationship? A 2(x+1/2x)+3=105 B 2x+1/2x+3=105 C 2x+3=1/2x
What was the main objective of the North African Campaign ​
A worm moves 3/8 inches five minutes for one hour and 25 minutes how far does a worm moving this time explain
Helen's mother runs the carpool. Her mother picks up 2 girls at each of 3 different stops. How many girls did Helen's mother pick up for the carpool?
2 qt 1 cup = ____ fl oz 40 72 80 136
What was the name of Charles Lindbergh’s plane in which he completed the first non-stop solo trans-Atlantic flight?
Which of the following best describes the extent to which a test yields consistent results upon retesting?a. content validityb. vailidityc. reliabilityd. predic
what can an individual do to further public health