jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

whats Henry Hudson interesting facts?
a piece of wood is 180cm long, Tom cuts it into three pieces in the ratio 2:3:4 Work out the length of the longest piece
whats Henry Hudson interesting facts?
why is red onions purple
Work out the number that is halfway between 27 times 38 and 33 times 38.Show your working out aswell.
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23 A pack of 4 toilet rolls costs £1.96 Which pack gives the better value for money? You must show all your working.
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23 A pack of 4 toilet rolls costs £1.96 Which pack gives the better value for money? You must show all your working.
NaOH  + H2SO4 =NaOH + HNO3  =Cu(OH)2 + HCl =                H2SO4 =                        HNO3 =
how do I solve this proportion?
a piece of wood is 180cm long, Tom cuts it into three pieces in the ratio 2:3:4 Work out the length of the longest piece