nblizz nblizz
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question

Please help me with this question class=

Respuesta :

elpink25
elpink25 elpink25
  • 01-05-2021

Answer: $11.71

Step-by-step explanation: she bought 5 spirals so that's $1.35 X 5

Then she bought 12 pens that cost $1.24 for 3 pens to find that you divide 12 by 3 to get 4.

So 4 sets of 3 pens.

Then you can set up your equation like this: 5(1.35)+4(1.24)=

You then distribute, so: 6.75+4.96

To then get 11.71

Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of angle BCD?
Caroline earns $54 for 6 hours of babysitting. What is Caroline's rate in dollars per hour?
Select the best word to complete the sentence in Spanish. En la manana yo ____ bano. te se nos me Tu ___ lavas las manos. me te se nos Ellos _____ miran en
i need assistance with chemistry
what effect does gravity have on stars?
100 points no joke whoever answers Finish the line Something came in the mail today…
Least to greatest foot yard inch meter centimeter and mile
what should I answer?​
Scattered across the room was a downpour of paper that seemed to grow larger every day. Stella couldn't take it any longer. She was drowning in homework and pro
A swimmer heads directly across a river swimming at 1. 6 m/s relative to still water. She arrives at a point 40 m downstream from the point directly across the