medusahead
medusahead medusahead
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three bags of potatoes cost $4. How many bags can you buy for $16?


A.10
B.21
C.12
D.11

Respuesta :

caitlyndodson88
caitlyndodson88 caitlyndodson88
  • 04-05-2021
C. 12 because 4 divided by 16 is 4 then 4 times 3 is 12
Answer Link

Otras preguntas

george orwell conveys his ideas about government abuses in animal farm find at least two examples where you see the characters abusing or changing the laws
which is a good guideline when evaluating art
Non-metals are very likely to form ionic bonds with other non-metals. true or false ?
Calculate the efficiency for each machine, then answer the question. Machine A has an input work of 1,000 J and an output work of 250 J. Machine B has an input
What organization is responsible for regulating tobacco?
Describe the Electoral College?
Your friend started smoking marijuana with some people from school. He smokes each time you are around the people from school, and you have decided to talk with
What did the women's suffrage movement do?
Bill and Matt are discussing their children. Bill tells Matt that he has 3 kids, and the product of their ages is 72. He also tells him the sum of the ages of h
given f(x)= 2x²+4x-6 and g(x)=2x-2, find each function 1. (f/g) (x) 2. f(a + 2) 3. g(a/2)