krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

who is blayze boswell.?.??...... ​
Four noble truths in a sentences.
Jan is having the walls of her house painted. The cost depends on the area of the walls. Which is the dependent variable, and which is the independent variabl
M and N are whole numbers and M×N is divisible by 2. Which statement about M is True,when N is odd?​
Drag each tile to the correct box. Fran, Robert, and Becky all got summer jobs. Fran earned $140 for 20 hours of work, Robert earned $150 for 25 hours of work,
Which of these is a way that biostimulation can be used?
3x+2y=400 2x+3y=425 What is the value of x and y
I need a explanation plz
pls answer this asap
Lisa takes a loan for $ 5000 from the bank. Every month the bank charges her 1 % interest on the money she owes and adds this amount to her outstanding balance.