49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

At which stage of its life cycle does the glow worm begin to glow?
4x²-32=0 by any method
Using distributive property combine 13c - 7c= Show work
How did Revolutionary ideology challenge the way minorities were treated in America? What changes in this treatment resulted from this challenge, and why did so
how many tectonic plates are there
a beaker was going to arange 432 desserts into rows of 28 the baker divides 432 by 28 and gets a quotient of 15 with remainder 12
chronic respiratory disease
what is affirmative action
what are the basic human rights
a bluegill population is at its carrying capacity in a stable lake in minnesota. biologists studying the bluegills' reproductive behavior learn that a single fe