maryannonuwa maryannonuwa
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose that 11 inches of wire costs 44cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 24 cents?

Respuesta :

aubreybrainard04
aubreybrainard04 aubreybrainard04
  • 01-06-2021
6 inches of wire can be bought with 24 cents.

44/11 = 4
4 cents per inch
24/4 = 6
Answer Link
prashantmangrati04
prashantmangrati04 prashantmangrati04
  • 01-06-2021

we can bought 6 inches of wire which costs 24 cents

Answer Link

Otras preguntas

Why did rockefeller have to learn to work so hard
Mesopotamia Art was created for: Question 1 options: Worship, government, personal uses. Government, trading Worship, collections
Cómo contribuyen los individuos al bienestar de las comunidades?
Name four canadian islands located within the arctic circle
TOD_Economics 1 what is the Quiz password
HELP ME PLEASE ASAP 24 34 42 28 18 24 36 38 20 15 28 30 a. what is the five number summary of the data set? b. what is the range of the data set? c.
HELP ME PLEASE ASAP 24 34 42 28 18 24 36 38 20 15 28 30 a. what is the five number summary of the data set? b. what is the range of the data set? c.
Use place value to find the product to 40x8= how many tensx8
The first four terms of a sequence are shown below 1, 4, 7, 10. Which formula can be used to determine the nth term in the sequence
How did the physical geography of the Great Plains impact the farmers who settled there