youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

Which is an effect of short-term exposure to stress?
A gallon jug of milk is 3/4 full. After breakfast the jug is 1/12 full. Find the difference of the amounts before breakfast and after breakfast.
Every mineral is an element or compound given example of a mineral that is an element and a mineral that is compound
If you’re aerobically fit, you can A. lift very heavy weights without injuries to your joints. B. run a marathon without experiencing fatigue. C. sustain a regu
4|x+5|=20 Thanks for the help
which is an example of how ecosystems on earth affect each other
Igneous rocks with an andesitic composition ________.
Identify achievements made by Islamic scholars during the Arab empire?
A man walks into a restaurant and the the waiter says good day Admiral. Why did the waiter call the the man an Admiral?
Solve for y: -y+6+6y=9