zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

come es imperativo o infinitivo
Your utility company charges 12 cents per kilowatt-hour of electricity. How much does it cost to keep a 150-watt light bulb on for a week?
How would you solve 5(x-1)+3=13
Please awnser and make sure it’s right this is a major grade I will brainlist
What’s the answer I’ll mark brain list
2. When we solve a quadratic equation, how many solutions should we always start out seeking? Explain why when solving a quadratic equation in the form ax + bx+
Answer the questions below about Line 1 and Line 2 shown below. [3+(-1)] + 2 3+ [(-1) + 2]
What effects could a lack of voter participation have?
Choose the best description of the verb used in this sentence. The veterinary students volunteer at a local animal shelter every week This sentence has a(n) (ac
what is the square root of 100/121 A.5/6 B.10/13 C.10/11 D.2/3