Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

Match the given skills or traits to their description
Which is the best thesis statement for a paper of two or three pages? (a) more and more people are quitting smoking because it's bad for your health (b) the mai
Tutor O-Rama claims that their services will raise student SAT math scores at least 50 points. The average score on the math portion of the SAT is μ=350 and σ=3
In humans, free earlobes (E) are dominant to attached earlobes (e) and the presence of freckles (F) is dominant to the absence of freckles (f). If an individual
Classify the quadrilateral. Then find the value(s) of the variable(s).
The basic unit of capacity in SI is the A)meter. B)liter. C)kilogram.
solve y^2+7y+12=0 by completing the square.​
Which measure is most closely connected to a nation's standard of living?counting the populationgross domestic productthe circular flow analysisGDP per capita
Simplify the expression. 5 + 10 – 2 • 3 9 39 29 19
a bag contains 6 red marbles, 4 blue marbles, 7 green marbles, and 3 yellow marbles. a marble is drawn from the bag and is not replaced. Then a second marble is