Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

How did Benjamin Banneker uses Rhetorical strategies to argue against slavery?Be specific Thank you,
How many grams of CO2 are produced by burning 8.32g of C4H10?
True or False.. Habitat destruction is a disadvantage of geothermal energy.
Give examples of 2 specific words from the poem "No Man Is An Island", by John Donne, that are meant to be understood metaphorically. What is the figurative mea
what is 36 divide by 837
3.7 times 9.4 show work
9.14 to the nearest tenth
What two phase changes occur between vapor water and liquid water and at what temperature does each phase change take place
3/5x=52 is the answer 120 or 130
Geologists have divided Earth's history into time units, which are largely based on?