guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

What Does "Turning of the Tide" Mean?
does anybody know how to write 45/70 in simplest form????
which point lies on the graph of the boundary line of the inequality 3y + 4x< 12
please help :-( thanks
What is the last number
Find the next two terms in the following sequence. 13, -5, -35, -77,...
How did the aboriginals people heal themselves before Europeans arrives?
you shoot a model rocket into the air with a speed of 18.2 m/s. now high does the rocket go?
Determine the type and number of solutions of 7x^2+3x+8=0
A uniform wire is cut into 4 segments. Each segment is twice as long as the earlier segment. If the shortest segment has a resistance of 4 ohm, find the resista