prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

whats the answer to: 11x/18
What kind of consumers do omnivores eat?
When you weigh yourself, are you actually reading the support force acting on you, or are you really reading your weight?
A grocery store receipt shows 5% state tax due on laundry detergent and a flower bouquet. Does it matter whether the tax is calculated on each separate item o
3.7 times 9.4 show work
whats 168,356 rounded to the nearest ten thousand
can anyone help me with these: 65mm=?cm, 600cm=?m , 800cm=?m
what's the opposite of applaud
PLEASE HELP MEthank you, and 15 points!!Gretchen and Ezia received equal scores on a test made up of multiple choice questions and an essay. Gretchen got 18 mul
36 is what percent less than 48?