alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions