pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Using the periodic table entry below, match the phrases with their corresponding values.Atomic number                                              6Atomic mass
help me please which one is the answer
The data in the table below were obtained for the reaction: 2clo2 (aq) + 2 oh- (aq) --> clo3- (aq) + clo2- (aq) + h2o (l) experiment [clo2] (m) [oh-] (m)
Which polynomial is a quintic binomial? x^(4)+2x^(3)-x^(2)+7x+11 x^2+4x 3x^5+2 5x^2-2x+1
what is the main purpose of the final sentence in the excerpt from Thomas Plaine's common sense?
“The death penalty does not deter crime and should therefore be abolished in the United States” This is an example of which type of claim? A- Claim of definitio
Once absorbed the majority of glucose is transported to
In his speech, Douglass explains his viewpoint that as long as people do not receive equal treatment, it’s wrong to celebrate Independence Day. Which quotation
At constant temperature, decreasing the volume of a fixed amount of gas will __________. decrease the pressure decrease the temperature increase the pressure ma
The nucleus of an isotope of sulfur contains 34 neutrons. what is the atomic number of this isotope?