LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

59, 51, 55, 46, 50, 40, 44, ____, ____
What's times what equals 116??
Which sentence contains an adjective clause? A. Jan saw a stranger's wallet lying on the ground. B. The man whose wallet Jan found gave her a reward. C. Last Tu
How did Ruth and Naomi set an example for other Hebrews
What is the product of 3/5 of 10
Why do you think it is so difficult for some people to accept the idea of continental drift?
14 1/4 - 10 3/7 Reduce to lowest form.... step by step to see if my answer your answer
write the symbols for the following isotopes: Its atoms contain 50 electrons and 70 neutrons
you run 100m in 25s. If you later run the same distance in less time, explain if your speed increases or decreases
Emily needs to buy fabric to make curtain panels for her windows. Each panel will be 4 feet long and 1/2 foot wide. Each piece of fabric that she can buy is 4 f