mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

I need help with a problem. sin x = 4/20 What is x?
Consider a triangular prism. The triangular end has a base of 4 cm and height of 5 cm. The length of each side is 6 cm and the height of the prism (length of th
simplify sqrt 10a x sqrt 30a
The __________ perspective focuses on how people process, store, and use information.
Which of the following statements are true about the graph? A.The graph has a minimum B.The graph has a maximum C.The graph has zeros of -4 and 2 D.The vertex i
what is the solution to −6 − (−2)?
A paycheck is to employee like an essay is to a student text connection
Find the value of d in the triangle shown below
Describe and correct the error in writing 14/25 as a percent
A cancer in which the cells become gelatinous is called