Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Simply the expression given below. x^2+x-2/x^3-x^2+2x-2
Read the excerpt below and answer the question. “Madam," he pursued, "I have a Master to serve whose kingdom is not of this world: my mission is to mortify in t
The help America vote act of 2002 required states to
How should I fix this sentence Standing behind he and Susie in the long line at the seafood restaurant were their former neighbors.
(1CQ) Write the repeating decimal as a fraction .51
When scientists uncover a fossil, they record the precise location where the fossil was found. Does this location provide useful evidence for conclusions about
Help me help me help me help me
What is the common ratio in each geometric sequence?
Which is a qualitative question? A. What flavor of milk shake did you drink yesterday? B. What do you think about low-fat milk shakes? C. Which flavor of mil
What treaty brought an end to the French and indian war The treaty of Paris