victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

A car is traveling down a highway at a constant speed, described by the equation d=65t , where d represents the distance, in miles, that the car travels at this
Why is gdp necessary
What is the equation of this line in slope-intercept form? (-1,5) (1,-1) y = 3x - 2 y = -1/3x + 2 y = -3x + 2 y = 3x + 2
Find slope of line (I need to see if you get the same answer as me to know if it’s right)
The Industrial Revolution Select one: a. resulted in an end to colonialism. b. required the greater use of energy. c. had little effect on agriculture.
the teacher walked down the (aisle/isle) between the rows of desk
solve the system {2x+y=8 using substitution method.{x-y=6 using elimination method please answer my question ​
Why was the counting of slaves for representation a subject of debate?.
Write the formula for calculating mechanical advantage for Levers, pulleys and wheels and axles.
sports photographers often use large aperture, long focal length lenses. what limitations do these lenses impose on the photographs?