jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

State whether a dilation with the given scale factor is a reduction or an enlargement. 3. k = 1.25 5.k=5/4 6.k=0.85
Why is Britney Spears insane? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Maxine compiled a list of these car prices:$7,500,$6,500,$5,750,$4,900,$6,250 and $4,200.Find the mean of these prices
what is 6,389 divided by 27
please help 10 points!
Where is the moon? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Maxine compiled a list of these car prices:$7,500,$6,500,$5,750,$4,900,$6,250 and $4,200.Find the mean of these prices
you deposit $4000 in an account earning 4% interest compounded quarterly. How much will you have in the account in 10 years
the length of a rectangular is one less than twice the width. Find the length + width, if the perimeter is 40
oh wow i had no idea that is a lot of employees i also want to know what types of programs the federal government fund for its citizens can you give me three ex