aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

4- Find the coefficient of n in the quadratic sequence 3, 14 5, 8, 12, --
What is the y intercept of y=3/5x-3
Which of the following would require an adjusting entry? 40 points. :) Only help if you know. A. Inventory Depreciation B. Having Pre-Paid Expense C. Accumulat
The table above shows the annual average per pupil educational expenditures In the United States from 2008 through 2012 what is the range of the per pupil expen
specific actions that teens can take to improve their wellness.
so i need to know how to do this and I need some help understanding this
is a principal liable for the tortious actions of the principal’s agent?
Evaluate this function when t = -3. r=3t-1
which of the following is not an adverb A. quickly B. rapidly C. big D. intadvertently E. fast
Find the value of x that makes the equation true: 11x = 143 x = 13 x = 9 x = 20 x = 10