perezmb perezmb
  • 03-12-2021
  • Social Studies
contestada

Why do we go to school all the time and waste our lives with school and work?

Respuesta :

tinapribicevic tinapribicevic
  • 03-12-2021

Answer:

To learn

Explanation:

Yes

Answer Link

Otras preguntas

Last year, the average monthly revenue at the Yardley Times newspaper was $93,250. So far this year, the average has been 8% less than last year. What is the a
Divide. (4x² +31x+47) = (x+6)
- Triangle Shirtwaist Factory Fire​
A 6-pound bag of chocolate candies costs $14.04. What is the unit price?
Roger ran 13.2 miles in 1.6 hours. Ana ran 10.85 miles in 1.4 hours. Who had the faster average​ speed? How much​ faster? Explain. help!
125 A football stadium holds 55,296 people. The seating is divided into 36 section Part A: There is an equal number of seats in each section. How many seats ar
Ratios that go lower than12:48
What are steps in the pediatric chain of survival
If you do 1500 J of work running up stairs and your weight in Newtons is 900 N, how high are the stairs?
(x-4)(x-4)(x-4)-4(x-4)