lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

20% of my money is £2.55 What is 2/5 of it?
NaOH  + H2SO4 =NaOH + HNO3  =Cu(OH)2 + HCl =                H2SO4 =                        HNO3 =
What is the solution to this system of linear equations: y-x=4 and y+2x=1 1) (-1,3) 2) (0,4) 3) (1,-1) 4) (-3,3)
A certain test is worth 155 points. How many points (rounded to the nearest point) are needed to obtain a score of 65%?
In the library there are 200 books. 58 of them are non-fiction. What percentage of the books are non-fiction?
Heating zinc sulfide in the air causes the formation of
would you rather be a senator or a representative member? why or why not?
what is the answer to this question -√(12)+5√(75)
what is perpendicular to y= 3x -9 and passes through the point (3,1)
What is the formula for the volume of a cuboid?