eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following structures forms a protective layer between the environment and the inside of a body? a.blood vessel b.muscle c.skin d.bone
You own a beauty salon where you not only cut hair but you also sell hair products. You buy a dozen barrettes for $18.00 and then sell them in your store for $2
Which animal could a bulldog mate with to produce offspring? A. sheepdog B. beaver C. raccoon D. tabby cat
What feature of Japan made it difficult to unify and govern? Many different religions Diverse and numerous immigrants Lacking communication with other nations C
ALGEBRA! NEED HELP! ~A glass prism on a chandelier is 75 millimeters long. A base of the prism is an equilateral triangle with side lengtsh of 9 millimeters an
how do you say: 'I'm afraid of heights' in french
Jordan bought a notebook for $5, 6 pencils for $1 each, and a binder for $9. The sales tax for the whole purchase was $2 What percent was the sales tax?( The Fi
A man in a photograph is 1.5 inches in height. If the man is 6 ft. tall, what is the scale.
who was the king that got executed in the 17th century
6/11 y =_18/22 solve simplest form