iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

If a rectangle is rotated what is not changed
Write a doubles fact you can use to find the sum. Write the sum 7+6
How can you tell the difference between additive comparison and multiplicative comparison
what would you say about a dish made from Beef, Potatoes, Carrots, and Onions that tasted TERRIBLE?
Which sum or difference is equivalent to the following expression? 2x+3 over 4A) x/2 + 3/4B) x/2 - 3/4C) 3x/4 + 3/4D) 8x + 24
a diver descended 38.27 feet in 8.9 minutes. What was the divers average change in elevation per minute
For each of the following pairs of Treasury securities (each with $1000 par value), identify which will have the higher price: a. A three-year zero-coupon bond
Venus is about 10^8 kilometers from the Sun. Saturn is about 10^9 kilometers from the Sun. About how many times farther from the Sun is Saturn than Venus? 10^7
A case of viral hemorrhagic fever (ebola) was diagnosed immediately on signs of illness at a tourist site in africa. what should be done to protect the badly ne
a sample of pure copper has a mass of 5 grams calculate its volume