whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

what structure has the least effect on the ability of a virus to infect and replicate in a host cell?
Darwin's theory predicts that variations can eventually produce a new species. Yet, scientists have never actually seen one living species give rise to another.
The two forces that work on your vehicle as you go around a curve are traction and
which event contributed to franklin roosevelt victory in 1932 presidential election? a. Congress changed electoral collage voting rules giving roosevelt a ad
what number is divisible by 2
Question # 3 To what extent was the NAACP involved in the 1919 race riots?
i really need help, very confused??
In what ways did the views of w.E.B. Dubois and booker t. Washington differ?
What percent of his monthly budget does Doug put in his savings ?
A vacuum gauge indicates that the pressure of air in a closed chamber is 02 bar ( vacuum) The pressure of the surrounding atmosphere is equivalent to 750 in of