ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Im not quite sure how to answer this question... A 1000kg rocket is moving at a constant velocity in deep space; it is moving at 40 meters/second when its burne
[(24+16) divided by 8 times 5)]=? Please answer pllleeeaaaasee.
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
which point lies on the graph of the boundary line of the inequality 3y + 4x< 12
solve for y.try factoring first,if factoring is not possible or difficult use quadratic formula,(y2  2isabovey -10y+23=0)
What Does "Turning of the Tide" Mean?
Which of the following is the equation of a line parallel to the line y=3x+2, passing through the point (10,1)? A. 3x - y=29 B. 3x + y=29 C. -3x - y=29 D. 3x +
please help :-( thanks
what's the square root of 135
During the Renaissance, along with the importance of God, who else did people had value?