nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!
Your broker faxed to you the following information about two semiannual coupon bonds that you are considering as a potential investment. Unfortunately, your fax
Just need the answer quick
3 differences between capillaries and arteries
Pada gambar berikut ini, titik M adalah titik singgung ruas garis PS pada lingkaran yang berpusat di O. Jika besar ∠ = 20°, maka ∠ = ⋯ °.
can someone explain this formula M=gr2/G why we put G on the denominator and r2 and g on numerator​
The height of a wall is five times its width ,and its length is eight times its height. If the volume of the wall is 12.8m³. Find its length
what happened in 1864
Xjjxjxjotdriskrsktstkstkstksglwglwtlwltwtldlts
heyyy guyss...how are you all??​