ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

A soccer player takes a free kick from a spot that is 17 m from the goal. The ball leaves his foot at an angle of 38 ∘, and it eventually hits the crossbar of t
Plzzz help with history pic question
Solve the system of equations given 5x+2y=9 2x-3y=15 A. (3,-3) B. (-3,12) C. (12,-3) D. (-3,3)
Help me plsss ill give ten pointsssss
Please help I’m lost !!!! Last question
The most plausible hypothesis to explain why species richness is higher in tropical than in temperate regions is that A) tropical communities are younger. B) tr
solve the equation 3/2 + b = 7/4 what's b?
y = x ^ ( 2) - 6x + 2 rewrite in vertex form and state whether its maximum or minimum and give its coordinates
What type of noun is the work in bold a troop of Boy Scouts was having a bake sale yesterday
Read the sentence Which word best helps the reader understand the meanin of the word "demand"? Because of huge demand, the performers added another show. A. bec