tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

Covert 4.12 in a faction
allo comment va tu allo
Mrs. Davis has 32 bottles of water. If each bottle holds 1.5 pints of water, how many gallons of water does Mrs. Davis have?
What’s 2 and 3 plz helppp
What happens to the air pressure as you go higher in the atmosphere?
what did congress do in 1967 be specific and use details !!!
Mike borrowed a sum of rs 9450 for 5 years at a rate of 6% per year. calculate the total amount that he had to pay.
Consider the following statements, taken from three different Jack programs. In each one of these programs, the identifier foo represents a different thing: le
PLS HELP THIS IS MY FINAL
Change into proper active sentence - My groceries were rung up by the cashier.