kayannasmart13 kayannasmart13
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

You purchased a​ 1.5-liter bottle of olive oil for​ $11.69. What was the cost per fluid​ ounce?

Respuesta :

AlexisOdinson934
AlexisOdinson934 AlexisOdinson934
  • 03-03-2022
It would be approximately 23 cents per fluid ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate each expression -5x8+12
What does the sunflower symbolize in William Blake's "Ah! Sunflower"? Ah! Sunflower by William Blake Ah, sunflower, weary of time, Who countest the steps of the
Consider the equation: 2NO(0) - N.04(). Using ONLY the information given by the equation which of the following changes would increase the molar concentration a
Which polis is considered the birthplace of democracy A. Athens B.Corinth C.Sparta D.Thebes
Write a program that takes three numbers as input and prints the largest.Sample run:Enter a number: 20Enter a number: 50Enter a number: 5Largest: 50​
Sue uses the expression (8 X 3,000) + ( 8 X 200) + (8 X 9 ) to help solve a multiplication problem what is sue’s multiplication problem?
Determine the written description of the complement of the given event. When seven job applicants are tested for a certain ability​, at least one of them tests
Solve: x to the 3rd= -343
When methane (CH4) burns, it reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide and water. The unbalanced equation for this reaction isCH4(g)+O2(g) = CO2(g)+H2O(g
What is the most important benefit of having a difficult amendment process