dianapilarvarela08 dianapilarvarela08
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

help

un productor de cafe ha vendido 250 kg a 18 cada uno.si sus costos de produccion ascienden los 2800,cual ha sido su ganancia?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 04-03-2022

Answer:

ganancia $1700

Step-by-step explanation:

250X18 = 4500    (ventas)

 costo  2800

 ganancias = ventas-costo

 4500-2800 = 1700

Answer Link

Otras preguntas

can you help me with this please​
You ask only the members of your family that you can contact by phone what their favorite holiday is. Is this a census?
Which of the following describes a product concept? description of product features for market testing O first assembled product used for product testing O iden
Find the measure of angle4 A.113 B. 33.5 C.67
49 / 80 MarksGrade For This PaperU164 / 160 MarksGrade For This Exam SeriesU 1235Number of students10Theatre87Sally is planning a trip for 225 students.PlaceShe
Please help me eseghgtrhj
.069 rounded to the nearest hundredth
The poem” Father William is _________.
On a map 1/4 inch represents 12 miles. The distance between two cities on that map is 3 1/2 inches. What is the actual distance, in miles, between the two citie
Express as a trinomial. (2x+6)(2x+8)